Czy wniosek o ogłoszenie upadłości może zostać złożony w złej wierze?

Wojciech Piłat        16 kwietnia 2019        Komentarze (0)

W związku z natłokiem zajęć związanych z obroną mojego doktoratu – o czym można przeczytać tutaj – nie napisałem o ciekawym artykule, którego mam przyjemność być współautorem.

W styczniowym numerze „Monitora Prawa Bankowego” opublikowany został artykuł napisany przez nas wspólnie z Jackiem Miłaszewskim. Omawiamy w nim zagadnienia związane ze złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości w złej wierze.

Czy wierzyciel może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości wyłącznie w celu zniszczenia reputacji dłużnika?

Otóż – może. Sytuacja taka nie jest częsta, ale czasem się zdarza. A w artykule omawiamy także przypadki składania takich wniosków, które miały miejsce w praktyce.

Już bowiem samo złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości bardzo niekorzystnie wpływa na wizerunek oraz renomę przedsiębiorcy. Nawet jeśli wiadomo, że sąd nie uwzględni wniosku. Same pogłoski o toczącym się postępowaniu upadłościowym stawiają pod znakiem zapytania wiarygodność dłużnika i jego kondycję finansową – w oczach zarówno obecnych, jak i potencjalnych kontrahentów.

Rodzi to również zagrożenie w relacjach dłużnika z bankami. Banki najczęściej zastrzegają w umowach kredytowych odpowiednie klauzule pozwalające w takich przypadkach na wypowiedzenie umowy z uwagi na złą sytuację finansową przedsiębiorcy.

Złożenie wniosku w złej wierze powoduje u poszkodowanego utratę wiarygodności na rynku, prowadzącą do rezygnacji z zawierania umów przez kontrahentów. 

Prowadzi także do naruszenia dóbr osobistych danego przedsiębiorcy, takich jak dobra sława (dobre imię, dobra reputacja – odpowiednik dobrej czci osoby fizycznej).

Główną przyczyną składania nieuzasadnionych wniosków o ogłoszenie upadłości jest chęć przymuszenia dłużnika do uregulowania zobowiązań. Często uzasadnieniem wniosku są jednak wierzytelności sporne.

Wciąż brak jest prawnych możliwości powstrzymania działającego w złej wierze wierzyciela przed złośliwym złożeniem bezpodstawnego wniosku o ogłoszenie upadłości i rozpowszechnieniem informacji o tym fakcie.

Skutecznym rozwiązaniem byłoby zastosowanie uprawnień związanych z ochroną dóbr osobistych firmy. Próżno jednak szukać takich działań w dotychczasowej praktyce.

Serdecznie zapraszam do lektury!

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PIŁAT i PARTNERZY Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 comments… add one now }

  Leave a Comment

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PIŁAT i PARTNERZY Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Previous post:

  Next post: