Upadłość konsumencka, a umorzenie zobowiązań z działalności gospodarczej – w tym podatkowych i wobec ZUS – część II

Wojciech Piłat        28 maja 2017        Komentarze (0)

Czy pamiętacie ten artykuł?

Upadłość konsumencka, a umorzenie zobowiązań z działalności gospodarczej – w tym podatkowych i wobec ZUS

To jeden z najczęściej czytanych artykułów na blogu.

Mowa w nim o tym, jak wyjść z długów, ogłaszając upadłość konsumencka, pomimo tego, że wcześniej prowadzono bez powodzenia działalność gospodarczą. Oddłużanie dotyczy w tym przypadku także długów z działalności, a w szczególności wobec „skarbówki” i ZUS.

Częstym problemem w takich przypadkach jest brak majątku na skuteczne złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości jako przedsiębiorca.

We wspomnianym artykule napisałem m.in., że:

  1. Były przedsiębiorca starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej dopiero, gdy od dnia wyrejestrowania działalności z CEiDG upłynie rok czasu.
  2. Dłużnik powinien jeszcze przed wyrejestrowaniem działalności złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości jako przedsiębiorca (na znacznie mniej korzystnych zasadach) w terminie czternastu dni od zaprzestania bieżącej spłaty swoich długów.
  3. Sąd analizuje, czy dłużnik nie powinien wcześniej starać się o upadłość jako przedsiębiorca. Gdyby okazało się, że tak, to zasadniczo odmówi ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
  4. Czasami jednak sąd może ogłosić upadłość konsumencką nawet gdy dłużnik – przedsiębiorca nie złożył wcześniej wniosku o upadłość firmy lub wręcz celowo doprowadził do swojej trudnej sytuacji.
  5. Zobowiązania z działalność gospodarczej wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego podlegają umorzeniu po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

 

Zmiany w upadłości konsumenckiej

Od napisania powyższego artykułu minęło prawie dwa lata. Pewne rzeczy wymagają dziś aktualizacji, ponieważ zmianie uległy przepisy prawa.

Po pierwsze, nie trzeba już czekać rok czasu od wyrejestrowania działalności gospodarczej, by złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Można już jednego dnia wyrejestrować działalność, a następnego składać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Po drugie, gdy prowadzi się firmę, termin na obowiązkowe złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości wynosi 30 dni (a nie 14).

Po trzecie, osoby prowadzące firmy zarejestrowane w CEiDG mogą uzyskać oddłużenie ogłaszając upadłość jako przedsiębiorcy – na bardzo podobnych zasadach, jak przy upadłości konsumenckiej.

Pozostałe informacje pozostają bez zmian.

upadłość konsumencka 2018W najbliższym czasie opublikuję na blogu drugą część artykułu, w której omówię w szczególności, jak ma postąpić przedsiębiorca, który jeszcze nie wyrejestrował działalności, ale już wie, że nie posiada dość majątku na ogłoszenie upadłości prowadzonej.

Do zobaczenia!

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PIŁAT i PARTNERZY Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PIŁAT i PARTNERZY Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: