Pomoc finansowa Skarbu Państwa dla przedsiębiorców w restrukturyzacji

Wojciech Piłat        27 maja 2017        Komentarze (0)

Portal dlahandlu.pl opublikował informację o bardzo ciekawej nowelizacji przygotowywanej przez Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zgodnie z planami przedsiębiorca będzie mógł otrzymać pomoc finansową od Skarbu Państwa nawet jeszcze przed wszczęciem postępowania restrukturyzacyjnego. Ma to umożliwić mu opracowanie planu restrukturyzacyjnego lub prowadzenie działalności gospodarczej, dopóki plan ten nie zostanie wdrożony.

O pomoc na ratowanie firmy – w formie pożyczki – będą się mogli ubiegać przedsiębiorcy, wobec których nie toczy się jeszcze postępowanie restrukturyzacyjne, a np. dopiero został złożony wniosek o otwarcie takiego postępowania. Pożyczka ma im pomóc w odzyskaniu płynności finansowej firmy oraz dać czas na opracowanie planu jej naprawy.

Natomiast pomoc na restrukturyzację będzie mogła być przeznaczona na zrealizowanie planu restrukturyzacji, który ma przywrócić firmę do dobrej kondycji. Takie wsparcie może być udzielone również w formie pożyczki, ale także dopłaty, objęcia akcji, obligacji lub udziałów. O taką pomoc będą mogli się ubiegać przedsiębiorcy objęci już jednym z sądowych postępowań restrukturyzacyjnych. Tym samym ułatwienie dostępu do finansowania restrukturyzacyjnego znakomicie ułatwi samą restrukturyzację przedsiębiorstw i ochroni je przed upadłością i likwidacją.

Pomysł zapowiada się bardzo interesująco. Finansowanie jest dla powodzenia restrukturyzacji kwestią absolutnie kluczową. Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika, że firmy w trudnej sytuacji nie mogły liczyć na wsparcie ani instytucji finansowych, ani wierzycieli. Jeżeli zatem przychody z bieżącej działalności nie rokowały wykonaniem propozycji układowych, szanse na udaną restrukturyzację były nikłe.

Już na wstępie pojawiają się jednak pytania:

  • jakie będą kryteria wyboru firm, które będą mogły liczyć na pomoc – czy nie będzie dochodziło do marnotrawstwa publicznych pieniędzy (jak to miało miejsce np. w wypadku niektórych dotacji PARP)
  • kto będzie o tym decydował – czy będą to osoby kompetentne
  • jaki będzie okres czasu od momentu złożenia wniosku do czasu wypłaty środków – czy procedura nie będzie zbyt długa, a osoby wydające decyzję będą zdolne wydać ją bez zbędnej zwłoki
  • czy sama ustawa nie spotka się z zarzutami instytucji unijnych odnośnie udzielania niedozwolonej pomocy publicznej
  • jakich zabezpieczeń będzie żądał pożyczkodawca od firmy w trudnej sytuacji – czy np. pomoc nie będzie uzależniona od  preferencyjnych warunków spłaty, kosztem innych wierzycieli firmy. Taka konstrukcja może uniemożliwić zawarcie z wierzycielami jakiegokolwiek układu.

Odpowiedzi poznamy zapewne już niedługo.

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PIŁAT i PARTNERZY Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 comments… add one now }

    Leave a Comment

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PIŁAT i PARTNERZY Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Previous post:

    Next post: